top of page
Lečenje Varoe
Osnovno tretiranje pčela protiv varoe sprovodi se u jesen. Tada je prilika da se varoa svede na minimum tretiranjem u više navrata u avgustu (septembru), kao i u oktobru kada se izvede svo leglo. Početkom marta vrši se dopunsko zimsko tretiranje protiv varoe ako jesenje nije bilo dovoljno. Uslov za ovaj tretman je povoljna temperatura, tj. da pčele ne budu u klubetu i da aktivno rade (vrbova i maslačkova paša).
Među tretman se sprovodi između dve glavne paše, radi suzbijanja razvoja varoe.
Ukoliko se pčele ne čiste od varoe u toku jedne sezone varoa će uništiti društvo, tj. toliko će ga iscrpiti da će uginuti u toku zime. Dešava se da pčele bežeći od varoe napuste košnicu.
Svaku seriju tretmana treba vršiti drugom vrstom leka, jer varoa stvara rezistenciju na lekove, ako se primenjuju lekovi sa istom aktivnom materijom.
Kod nas se primenjuju lekovi na bazi aktivne materije amitraz, koja je kancerogena a čiji ostaci se talože u saću. Zbog toga su ovi lekovi zabranjeni u zapadnoevropskim zemljama. Najpoznatiji takvi lekovi su Varolik i Hemovar. Primenjuju se dimljenjem i prskanjem.
Druga vrsta lekova bazira se na aktivnoj materiji fluvalinat, koja je dugotrajni nervni otrov, a taloži se u medu i saću. Pri radu sa ovim lekovima treba obavezno nositi zaštitnu masku. Najpoznatiji lekovi sa ovom aktivnom materijom su Apistan, Varotom i Bajvarol. Primenjuje se u obliku traka i letvica, ili dimljenjem. Ambalaža ovih lekova je dugotrajno kontaminirana I uništava se spaljivanjem. Lekovi na bazi fulvalinata takođe su zabranjeni u zapadnoevropskim zemljama.
Kao zamena za zabranjene lekove na bazi aktivne materije amitraza i fluvalinata u Nemačkoj se koriste lekovi Perizin i Apitol Bajvarol, bazirani na aktivnoj materiji koje nisu štetni po ljudsko zdravlje.
Treća grpa su lekovi u čijoj osnovi su aktivne materije malation i tedion, koji se primenjuju dimljenjem. Manje su prisutni na našem tržištu. Najpoznatiji predstavnik je Apikardijum.
Mravlja kiselina (60%) je odlično sredstvo za uništavanje varoe (efikasnost 80-90%), pčelinje vaši i voskovog moljca, kao i za dezinfekciju unutrašnjosti košnice. Uništava varou u zatvorenom leglu. Ne ostavlja nikakve tragove u medu, pa je bezopasna po ljudsko zdravlje i zato je jedan od najboljih lekova protiv varoe. Jedina mana joj je što postoji mogućnost da od njene pare stradaju osetljivije matice, oko 1%.
Primenjuje se na temperaturi +14 do 25 Celzijusovih. Tretiranje se izvodi 2/4 puta sa razmakom 3/4 dana. Za jedan tretman upotrebljava se 25ml kiseline po jednom plodištu. Kiselina se aplicira stavljanjem kartonske ploče natopljene kiselinom preko satonoša. Može se primenjivati u izbušenim cevčicama ili plastičnim posudicama prekrivenim mrežicom u kojima je vata koja je natopljena mravljom kiselinom. Zavisno od intenziteta isparavanja posudice se drže u 2-3 navrata po 7-10 dana, a cevčice zbog manjeg intenziteta isparavanja duže.
Biljni preparat KAS-81 zasnovan na gorkom pelinu i borovim pupoljcima daje se u hrani (u zimske zalihe) i uništava varou dokle god pčele troše tu hranu. Ujedno eliminiše nozemu.
bottom of page